טיפול בגזים בשיטה טבעית

מהם גזים במערכת העיכול?

במערכת העיכול מצויים חיידקים אשר גורמים לתסיסה של פחמימות וחומרים נוספים, תוצרי הלוואי של תסיסה זו הם גזים כגון חנקן, מתאן ומימן. גזים  לא חייבים להיווצר הם יכולים להכנס למערכת העיכול על ידי בליעת אוויר. חלק מהאוויר שנבלע נשאר במערכת העיכול ויורד למעי. בנוסף, ישנן מחלות (מעי רגיז למשל) ומצבים נפשיים (לחץ, מתחים…) המשבשים את תהליך העיכול וגורמים להיווצרות גזים.

סימפטומים

תופעת הגזים לרוב משולבת לעיתים עם תופעות נוספות, אם כי לא כל אחד חווה את כל כולן. תופעות אלו שכיחות כפונקציה של כמות הגז, ספיגת חומצות שומן ורגישות אישית לגזים במעי הגס.

 • שחרור גזים דרך הפה - לרוב לאחר ארוחה כאשר הקיבה מלאה לגמרי. תופעה של סדרת גרפסים יכולה להיווצר ע"י אנשים שבולעים יותר מדי אויר ומשחררים אותו לפני הגיעו לקיבה.

 • נפיחות בבטן – הרבה אנשים סוברים כי הנפיחות נובעת מקיומם של הגזים, למרות שהנפיחות שלהם משולבת עם כמות גזים נורמאלית. הם אינם מודעים לעובדה שגזים גם קיימים לאורך מסלול העיכול. הרופאים סבורים כי מדובר בתוצאה של הפרעה בתנועת המעיים ותנועתיות של שרירי המעיים. מעבר לכך עיכולו של מזון עתיר שומן נמשכת לזמן רב יותר במעיים ויוצרת נפיחות לאורך זמן.

 • כאבי בטן כאבים מעוויתות של המעי. עלולים לפעמים לבלבל עם כאבים משריר הלב כאשר מגיעים מהצד השמאלי של המעי או כאבים של אבן המרה או אפנדיציט כאשר מגיעים מהצד הימני של המעי.

 • עצירות או שלשול תופעה הנובעת מפעילות לא תקינה של המעיים.

 טיפול בגזים בשיטת צעדים קטנים לשינוי גדול 

טיפול בגזים בשיטה טבעית בעזרת אבחון ושינוי הדרגתי באורח החיים הכולל: שינוי תזונה, נטילת תוספי תזונה ייעודיים, הפחתת מתח ואימוץ הרגלי חיים ואכילה נכונה. מטרת טיפול בגזים בשיטה טבעית למנוע ולהפחית את הסימפטומים. טיפול טבעי בגזים, אם כך – כולל שינוי משמעותי באורח חיים.

טיפול בגזים בשיטה טבעית – טיפים לטיפול בגזים במערכת העיכול וכאבי בטן

 • טיפול טבעי בגזים - שתיית תה צמחים בעלי פעילות סופחת גזים – מרווה, זעתר, ציפורן, פטרוזיליה, נענע, שומר, מנטה, קימל. הכנת התה : כף עלי מרווה/זעתר/ פטרוזיליה/מנטה (מעולה!) בכוס מים רותחים. לחכות 15 דקות ולשתות לפני ארוחה.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - לטחון גרגרי קימל ולשתות כפית בכוס או להוסיף למזון- ערבב עם סלט כרוב למשל.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - לטחון ציפורן ולערבב חצי כפית בכוס מים. ציפורן סופחת מים, אנטי חיידקי ואנטי פטרייתי.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - הפחתת קטניות – שעועית, גרגירי חומוס, עדשים, סויה, אפונה. פירות יבשים: צימוקים, תמרים, משמשים. ירקות ממשפחת המצליבים: כרוב, ברוקולי, כרובית וכדומה. בצל, שום, תירס, תפוחי אדמה, לפת, שומשום, מוצרי חלב, גלידות ועוד…
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - פרוביוטיקה. חיידקים ידידותיים החיוניים לפעילות תקינה של מערכת העיכול. זיהומים פטרייתיים או טפילים במעי – מצב כגון קנדידה מפושטת, תולעי מעיים וטפילים, יכול להתבטא, בין היתר, בגזים.מקור טבעיים לחיידקים ידידותיים : יוגורט ביו.
bowl-336538_640
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - לאחר ארוחה לאכול מספר קוביות ג'ינג'ר ללא סוכר או כוס תה ג'ינג'ר.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - הפרדה בין פחמימות לחלבונים. (ארוחה אחת של פחמימה מורכבת+ירקות וארוחה אחרת חלבונים+ירקות). יתכן וחלק מהאוכל שוהה יותר מדי זמן בקיבה , תוסס ומייצר גזים.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - להימנע ממשקאות מוגזים, מסוכרים, דיאט(סורביטול וכדומה)  ומיצי פירות, חומרים כימיים וחומרי שימור.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - גזים אחרי ארוחה פחמימתית מעידים על  ספיגה לא טובה של פחמימות. מומלץ ללעוס טוב את הפחמימה בפה. העיכול מתחיל משלב הלעיסה. ניתן לנסות לאתר הפחמימה שלא נספגת טוב ולצמצם צריכתה.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - גזים אחרי ארוחה עתירת שומן מעידים על הצורך להקטין את הארוחות ולצמצם כמויות שומן במזון.
 • טיפול בגזים בשיטה טבעית - גזים בעלי ריח חזק מעידים על עיכול לקוי של חלבונים עתירי גופרית עם חומצות אמינו במעי. ללעוס טוב בפה ולהימנע מעודף חלבון.

לסיכום : ישנן סיבות רבות לגזים במערכת העיכול. טיפול בגזים ובטן נפוחה בשיטה טבעית הוא טיפול קצר עם תוצאות מהירות. חבל לסבול…..

אם החלטת לעשות שינוי, לנסות לטפל בבעיית הגזים בשיטה טבעית זה הזמן ליצור  קשר בנייד: 0507394272…