טיפול טבעי באקנה

טיפול טבעי באקנה ללא ראוקוטן ומשחות אנטיביוטיות 

אקנה מתחלק לשני סוגים 

1. אקנה קלה - הבאה לביטוי בפצעונים מורמים מהעור עם ראש שחור או לבן.

2. אקנה דלקתית - עם ביטוי קשה יותר של פצעים, אודם ודלקת בעור. הדלקת כרונית ומתחילה בשורש השערה וסתימת בלוטות החלב המפוזרות בכל הגוף (פרט לכפות הידיים והרגליים),כאשר הגדולות ביותר נמצאות בפנים, חזה, גב עליון והקרקפת ולכן מופיע בעיקר במקומות אלו. לפני גיל ההתבגרות בלוטות החלב קטנות. אקנה מופיעה החל מגיל ההתבגרות כתוצאה מתגובה לקויה להורמון טסטוסטרון, פעילות יתר וחסימה של בלוטות החלב בעור. הגורמים לאקנה שונים והם גנטיים, סביבתיים, הורמונליים ולחץ נפשי.

גורמים רבים לאקנה

1. מצבי מתח ולחץ -  מבחנים, עבודה, בעיות אישיות ועוד וגורמים לחוסר איזון הורמונלי.
2. סוכר גבוה בדם  - גורם להפרעה בחילוף חומרים של סוכרים ושומנים ברמת העור.
3. מערכת עיכול לקוייה - מחלות במערכת העיכול
4. התגברות רעלים בגוף  וניקוי לא תקין של הגוף מרעלים
5. תזונה לא מאוזנת - מזונות המגבירים את דלקתיות העור כמו: שומנים, פיצוחים, חריף, עודף סוכר ויוד בתזונה.
6. רגישויות למזון - אקנה אצל מבוגרים הוא לעיתים תגובה אלרגית או רגישות למזונות מסויימים (בעקר מוצרי חלב, חיטה, סוכר, שוקולד ותירס).
7. תורשה - רגישות יתר של בלוטות חלב לגירוי הורמונלי
8. גורם הורמונלי - עודף הורמונים גבריים גורם לעלייה ביצירת חלב בבלוטות חלב (בנים ובנות) ולאקנה. תגובה לקויה להורמון טסטוסטרון, פעילות יתר וחסימה של בלוטות החלב בעור. (בהתבגרות מינית, מחזור, הורמונים לבניית שרירי גוף, גלולות).
9. חסרים תזונתיים –  כמו אבץ  ויטמיני B, C, A
10. התרבות יתר של פטריית קנדידה
11. הזעה מוגברת - מחמירה חסימת נקבוביות על פני העור דרכן מפרישות בלוטות החלב
12. תרופות - שימוש ממושך בסטרואידים ובאנטיביוטיקה הגורם לעמידות החיידקים והחמרת המצב. תרופות אנטי דיכאוניות, סטרואידים, נוגדי דלקת, הורמונים, לפעילות יתר של בלוטת התריס, אפילפסיה, עודף ויטמין בי12 ו- בי6.
13. היגיינה לקויה ואיפור כבד שחוסם נקבוביות
14. עישון
15. גרוד וחיטוט בעור שמביא לדלקת.

acne-1606765_640

טיפול באקנה בדרך קונבנציונלית

טיפול תרופתי באקנה מטפל רק בתסמינים ולא בגורמים העמוקים לאקנה בגוף. טיפול זה נלקח בדרך כלל לטווח מסוים בגלל נזק שתרופות אלה עלולות לגרום. עם הפסקתו האקנה עלולה לחזור. התרופות המקובלות הן : משחה המכילה חומצה רטינואית,  אנטיביוטיקה שיעילה לזמן קצר, רואקוטן וקיורטן- נגזרות של ויטמין A , כדורים המכילים אסטרוגן ופרוגסטרון, משחות עם רטין A – טיפול מקומי המזיק פחות. לתרופות תופעות לואי המחייבות מעקב כמו יובש, פגיעה בשומני הגוף ופגיעה בכבד . בזמן הטיפול אסור להיחשף לשמש ולבצע פעילות גופנית מאומצת.

חשוב לדעת!  לנוטלי רואקוטן וקיורטן – לתרופות תופעות לואי המחייבות מעקב. הם גורמים ליובש, פגיעה בשומני הגוף ופגיעה בכבד. לדאוג לערוך כל 3 חודשים בדיקות של שומנים בדם ותפקודי כבד. בזמן הטיפול אסור להיחשף לשמש ולבצע פעילות גופנית מאומצת.

טיפול נטורופתי באקנה

בגישה הנטורופתית אקנה מכונה גם "סוכרת של העור" מאחר וקיים קשר לחילוף חומרים גבוה של סוכר ברמת העור. נוצרת רמה מוגברת של הורמונים בגלל רמה גבוהה של אינסולין הנוצר מאכילת פחמימות מזוקקות או סוכרים מגביר את הסבירות לאקנה. באקנה קיימת גם בעיה בחילוף חומרים של האבץ, תופעה של גיל ההתבגרות גם היא. אצל נערות יש קשר למחזור החודשי, 80%-90% מהן מדווחות על החמרה של אקנה לפני ימי הווסת. בדרך כלל גלולות למניעת הריון משפרות את המצב אך אינן מהווה פתרון לבעיה ועל פי הגישה הנטורופתית אינה מומלצת, בעיקר כאשר ניתן לאזן את המערכת ההורמונלית בדרכים טבעיות ללא נטילה חיצונית של הורמונים.

טיפול טבעי באקנה מאבחן ומטפל בגורמים בדרך נטורופתית, עם הזמן האקנה משתפרת ואף נעלמת!


טיפול טבעי באקנה במרפאתי בשיטת “צעדים קטנים לשינוי גדול”

בתפיסה נטורופתית של טיפול טבעי באקנה – אקנה הוא סימפטום חיצוני לחוסר איזון שמתרחש בגוף. טיפול טבעי באקנה כולל שינוי תזונה, הפחתת סוכרים, הגברת תזונה בריאה, הגברת שתייה יעודית , הפחתת מתחים ושילוב תוספי תזונה וצמחי מרפא. טיפול באקנה בשיטה טבעית הוא דרך טבעית בטוחה, יעילה וללא תופעות לוואי המשפרת לא רק את מצב הפצעים והעור אלא גם את רמת החיוניות והבריאות הכללית ומחזירה לאיזון. הטיפול הנטורופתי הוא טיפול רחב המתייחס לכל הגורמים לאקנה  ומותאם באופן אישי לכל אדם. השאלון בתחילת הטיפול מתייחס : לגיל, לחומרת המצב, משך הזמן בו קיימת הבעיה, טיפולים קודמים, שימוש בתרופות ומשחות למיניהן, מתח, לחץ או מצבים נפשיים אחרים, היסטוריה משפחתית, בעיות נוספות אם קיימות ועוד. לאחר קבלת תמונה רחבה ניתן לגשת למלאכת התאמת הטיפול הטבעי המתאים לאקנה.

 טיפול נטרופתי באקנה – טיפול חיצוני בעור

 •  טיפול טבעי באקנה – להקפיד על היגיינה, לבחור תכשיר לניקוי פנים או סבון ניטראלי טבעי בעלי תכונות אנטידלקתיות, על בסיס מים ללא כימיקלים ובושם. לנקות בעדינות פעמיים ביום ולשטוף במיים פושרים.
 • טיפול טבעי באקנה – למרוח קרם לא שומני.
 • טיפול טבעי באקנה -לטיפול במערכת העיכול: מומלצת מאוד דיאטת ניקוי, תזונה מקררת קלה לעיכול ועשירה בסיבים .
 • טיפול טבעי באקנה – להימנע ממייק-אפ ואיפור.
 • טיפול טבעי באקנה – להימנע מגילוח באיזור.
 • טיפול טבעי באקנה – להימנע מלגעת עם הידיים בפצעים כדי לא להעביר חיידקים ולזהם אותם. לא לחטט!! חיטוט גורם לפצעים ולצלקות.

טיפול טבעי באקנה – הגברת שתייה ותזונה בריאה

לשתות הרבה!  לפחות 10-12 כוסות מים ותה צמחים ביום. טיפול נטורופתי באקנה כולל הרבה שינויים בתזונה כאשר שתייה היא חלק משמעותי בתהליך. שתייה חיונית לסילוק רעלים מהגוף ולשמירה על רעננות ולחות העור. להמנע משתיית משקאות ממותקים, קולה ומיצי פירות.

טיפול טבעי באקנה - צמחי מרפא בחליטה

קלנדולה, חותם זהב, תלתן אדום, אלוורה, אכיניצאה, שן הארי,גדילן, סרפד וקמומיל.

טיפול טבעי באקנה - להימנע/ להפחית למינימום שתיית אלכוהול ומשקאות חריפים.

טיפול טבעי באקנה - מה לאכול?

 • מוצרים מקמח מלא, (מכיל יותר נוגדי חימצון ויטמינים מינרלים וסיבים) אורז מלא דגנים מלאים וקטניות.

 • חלבונים : בשר רזה. גבינות רזות, מומלץ לעבור לחלב צאן או חלב סויה (לפרה כמות רבה של הורמונים).

 • פירות ירקות מכל הצבעים, בעיקר ירוקים וכתומים (מרק כתום, מיץ גזר וכו), בטטות, דובדבנים.

 • דגים , אגוזי מלך וזרעי פשתן טחונים (אומגה 3).

 • מוצרים המכילים חיידקים פרוביוטיים כמו יוגורט.

 • שוקולד לא מומלץ – ואם "חייבים" אז 70 אחוז ומעלה כי יש בו פחות שומן.

 טיפול טבעי באקנה - להימנע

מסוכרים פשוטים,  מוצרים מקמח לבן  ושומן (סוכר מתורגם בגוף  לשומן שבגיל ההתבגרות מתבטא בפצעים על הפנים), אורז לבן ומוצרים מאורז לבן. מחקרים מראים שמזון עשיר בשומן מחמיר את הפצעים ומגביר הופעתם. זה כולל ממתקים, חטיפים גלידות, עוגיות, גבינות שמנות וצהובות, מרגרינה (שומן רווי), אוכל חריף שגורם ליצירת חום.

 טיפול טבעי באקנה - תוספי תזונה

כלורופיל, פרוביוטיקה, קומפלקס ויטמיני B, אומגה  3 , אבץ, ויטמין C,  סלניום + E,  חומצה אלפא ליפואית

אם החלטת לעשות שינוי, לנסות טיפול טבעי כדי להיפטר מהאקנה, לחיות באורח חיים בריא ותזונה נכונה, זה הזמן ליצור איתי קשר ויחד נתחיל צעד ראשון …..