לא מצליחה לרדת במשקל

לא מצליחה לרדת במשקל

רוצה לדעת למה את לא מצליחה לרדת במשקל? את מנסה לרזות, בטוחה שאת אוכלת בצורה מסודרת, מאוזנת, לא מגזימה, שותה המון ובכל זאת – המשקל לא זז…. לא פעם אני שומעת במרפאתי : “אני יודעת בדיוק מה אני אוכלת…אני אוכלת ממש מעט… אני אוכלת המון ירקות… אני שותה המון מים וכדומה… המשקל תקוע, לא מצליחה לרדת במשקל”. זהו מצב מתסכל ומייאש וגורם לעיתים לנטישת התהליך והשמנה בחזרה!

למה זה קורה ואיך מתגברים על הבעיה?

אחד הגורמים שמונעים ירידה במשקל ומעכבים את הדיאטה הוא חוסר תשומת לב מספקת למה שמכניסים לפה. כדי להיות ברמת מודעות גבוה יותר ולראות מה קורה בפועל מומלץ להשתמש בכלי חשוב מאד – יומן אכילה. אם לא רושמים, קשה מאוד לזכור מה באמת אכלנו אתמול או במשך השבוע ואז לעיתים הציפיות אינן מתאימות למציאות ומגיעה האכזבה. מחקרים שבדקו את אמינות התיאור בעל פה של מה שנאכל מראים כי אנו מצליחים לשחזר ולדווח רק 60% מתוך התפריט שאכלנו בפועל. מה שמשמין לעיתים הוא מה שאכלנו ונוטים לשכוח.

ירידה במשקל

איך עובד יומן האכילה?

יומון אכילהתנאי ראשון כדי להצליח בתהליך הירידה במשקל – רישום יומן אכילה כל יום ולאורך זמן!. יומן האכילה מפעיל את מנגנון האחריות, התכנון, החשיבה, השליטה והמצפון ומאפשר התבוננות עצמית. הרישום מאפשר מודעות למה שאני מכניסה לפה, בחירה האם כדאי לי? האם אני רעבה באמת? האם אני צריכה את זה? האם אני רוצה את זה בכלל? אולי עדיף לוותר?. יומן אכילה מאפשר תיקון ואם אכלת יותר, תמיד אפשר לתקן ולאזן עם הארוחה הבאה. יומן אכילה מאפשר מעבר לאכילה מודעת והבנה טובה למה שקורה לך, משנה את ההתייחסות הכללית לאוכל ומביא גם לירידה במשקל. יומן אכילה מהווה גם בסיס נתונים משמעותי בדיאלוג הטיפולי ושומר על התהליך לאורך זמן.

איך משתמשים ביומן אכילה?

רישום יומן אכילה מתבצע בזמן אמת : אכלת – רשמת! כדי להשתמש ביומן אכילה באופן יעיל מומלץ לכתוב במשך שבוע שלם מה אכלת, כמה אכלת ומתי אכלת לאורך כל היום. ניתן לכתוב בפתקית (אפליקציה שיש בכל טלפון נייד) כל ארוחה ונשנוש. אם אין אפשרות להשתמש בטלפון הנייד, מומלץ שתיקחי אתך לכל מקום את הטבלה השבועית המודפסת על דף שאפשר לשמור בארנק. אין כל ערך לרישום מה אכלת בסוף היום או מספר ימים אחורנית. מה ששכחת לרשום הגוף זוכר וכל קלוריה נספרת. אם אין לך אפשרות לרשום, עדיף אולי לא לאכול…

ההתבוננות ביומן האכילה

לאחר שהגעת למרפאתי ואמרת "לא מצליחה לרדת במשקל", רישום יומן האכילה והתבוננות בו עלול לעורר בך תדהמה. למשל, חשבת שאת שותה המון ובפועל מצאת שמכסימום 3 כוסות ליום, לא שמת לב שכל הפסקת קפה בעבודה משלבת גם 2 עוגיות, לא שמת לב שאת מסיימת את מה שהילד משאיר בצלחת ועוד ועוד… רישום יומן אכילה הוא "שיקוף"- יומן אכילה מאפשר לך הצפה של נתונים וראיה מפוקחת של המצב ואפשרות לשינוי. הרישום מאפשר דיאלוג עצמי וירידה במשקל בדרך קלה מבלי להרגיש בדיאטה.

הדיאלוג איתי במרפאה סביב יומן האכילה חשוב מאד ומאפשר לך נטילת אחריות על האכילה. את בוחרת מה, כמה ומתי לאכול. יומן אכילה גורם לך למודעות אכילה, להבין את צורת האכילה, את המרכיבים בתזונה, את סדר היום שלך, את המקומות המועדים לנפילות, את הימים הקשים ועוד, מה שמאפשר לנו לבנות ביחד תוכנית אכילה שתיתן את המענה לצרכיך, לתקן, להציע אפשרויות נוספות, לזהות מכשולים וחסרים תזונתיים, להכיל כישלונות וללמד לסלוח.

לסיכום, יומן אכילה מאפשר לך לקיחת אחריות על התפריט האישי ולצאת מהתקיעות בתהליך והתחושה הקשה של "לא מצליחה לרדת במשקל". צריך לזכור שמילוי יומן אכילה יכול להיות בתחילה מעמסה ואולי לא נוח, אבל החשיבות שלא קריטית לתהליך הירידה במשקל ולמעשה, קשה מאד לרדת בלעדיו. אז אם את רוצה לרדת במשקל, לעשות שינוי אמיתי בתזונה ובהרגלי האכילה ולשמור עליו לאורך זמן, כדאי להתחיל לרשום יומן-אכילה יומי.

 קיראי גם את המדריך לרידה במשקל בשיטת הצעדים הקטנים.