איך לרדת במשקל מהר?

נטורופתיה לירידה במשקל

כשאנחנו חושבים איך לרדת במשקל מהר, השאלה הראשונה הנשאלת באיזה דיאטה מהירה לבחור? כמה אנחנו רוצים לרדת ממשקלנו בשבוע? לרדת בחודש? מה מטרת הירידה במשקל? בריאותית? אסתטית? הכל ביחד? איך הכי נכון לעשות את זה?

האם אנחנו צריכים לעשות ספורט בכמות מוגברת מאד? איך הכי מהיר לעשות את זה? האם לבחור בטיפול נטורופתי בעודף משקל? שאלות אלה ורבות אחרות צצות בראשנו כשאנחנו מתחילים לחשוב על דיאטה מהירה.

הדבר הראשון בו אנו נתקלים בחיפוש באינטרנט אחר הדרך הוא פרסומים על דיאטות שונות המבטיחות ירידה מהירה במשקל. הכוונה לרב לדיאטת "כסאח" כמו דיאטת כרוב, דיאטת אשכוליות, הקטנת התפריט באופן מסוכן, תה משלשל, טיפות, כדורים  או כל שיטה אחרת. דיאטות כאלו הכוללת תפריט קיצוני, או הפחתה פתאומית של מזונות מזיקים שאנו רגילים להם בתפריט היומי, מגבילה יותר, לא מאוזנת מבחינת רכיבים חיוניים להם זקוק הגוף תוציא את הגוף מאיזון.  נגרמת לנו תחושת פחד משינוי וחסר המקשה עלינו להמשיך. שינויים פתאומיים גורמים לנו להישבר ולחזור למקום הנוחות שלנו- הרגלים ישנים הגורמים לנו בעיות בריאות ועודף משקל.

למה עולים במשקל לאחר דיאטות מהירות?

ישנן גם סיבות פיזיות בגללן אנחנו עולים במשקל אחרי דיאטות החסר האלו. הגוף מקבל כמות קלוריות נמוכה ודלה ממה שהוא צריך. הוא נכנס למנגנון הישרדות והמטבוליזם למצב "רעב". חילוף החומרים מועט ועובר למצב של חיסכון ואחסון קלוריות. הגוף מתחיל לצבור גם נוזלים. סיבה שנייה היא, דיאטות מהירות גורמות להתחלה של פירוק שריר לצורך אנרגיה. הגוף נחלש וחילוף החומרים ניפגע. מחקרים הוכיחו שדיאטה מהירה אינה בריאה, פוגעת בסופו של דבר בגוף ובחילוף החומרים ובדרך כלל סופה בשבירה מהירה או עלייה במשקל יותר ממה שהיינו בתחילתה.

הפחתת משקל היא תהליך ולא “מבצע” זריז. לגוף לוקח זמן להטמיע שינוי. שיטת טיפול טבעית בעודף משקל שפיתחתי במרפאתי  צעדים קטנים לשינוי גדול  לירידה במשקל ושיפור הבריאות מתוך לימוד, קריאה וניסיון מושפעת מ”דרך הקאיזן”. אסטרטגיה יפנית שמקורה בארצות הברית (1940) להשגת הצלחה מתמשכת בצעדים קטנים. יש להכיר בכך שדיאטה ושיפור הבריאות מחייבות שינוי! שיטה זו מעניקה לנו זמן להסתגל ולמצוא אחיזת רגל בטוחה בדרך החדשה שלנו.

שיטת הצעדים הקטנים לשם ירידה במשקל

שיטת הצעדים הקטנים לשם ירידה במשקל

 

שיטת הטיפול במרפאתי "צעדים קטנים לשינוי גדול"  מבוססת על עקרון הצבת יעדים קטנים בכדי לעקוף את מנגנון ההישרדות של המוח המתוכנת להתנגדות לשינוי. שינויים קטנים, בחירה בשיפור קטן ומצטבר אחד בכל יום, יום אחר יום, יביאו להשגת המטרה הגדולה של ירידה במשקל ושיפור הבריאות ושמירה עליהם לאורך זמן. תהליך הירידה במשקל הינו תהליך שינוי המדמה “בחירה בנתיב העושה את דרכו במעלה ההר במתינות כה רבה  עד שאתה בקושי מרגיש שאתה מטפס. הוא נעים להליכה ורך למדרך רגל, וכל מה שנדרש זה להציב רגל לפני רגל ולפסוע…”. (קאיזן – “צעד קטן לשינוי גדול”, ד”ר רוברט מאורר(.

לסכום: הדרך המהירה ביותר לירידה במשקל היא בדרך מתונה ויציבה המאפשרת שינוי הרגלים, שיפור התזונה ושיפור אורח החיים לבריא יותר. ירידה מהירה במשקל לא מומלצת באופן כללי. ככול שהדיאטה תהיה קצרת טווח וקיצונית יותר, כך הירידה המהירה במשקל תהיה זמנית ובדרך כלל תגרום לחזרה מידית למשקל הקודם או יותר.