טיפול נטורופתי בסוכרת מבוגרים

טיפול נטורופתי בסוכרת

סוכרת מבוגרים או בשמה סוכרת סוג 2 היא מחלה של חוסר איזון מטאבולי (חילוף חומרים) המתאפיינת ברמת סוכר גבוה בדם ובשתן.  מחלת הסוכרת מגבירה את הסיכון לפתח מחלות נוספות ולהחמרה במחלות קיימות, כגון יתר לחץ דם, עליה ברמת השומן בדם, מחלות לב וכלי דם ומחלת כליות.

סוכרת מבוגרים פורצת לעיתים קרובות כאשר ישנה נטייה תורשתית בשילוב עם :

 1. תזונה  לקויה ( לעיתים עודף פחמימות מעובדות, מעט סיבים תזונתיים)
 2. מתח נפשי כרוני הגורם לחוסר איזון הורמונלי
 3. חסרים תזונתיים (כרום, אבץ, בי קומפלקס, ויטמין D)
 4. עודף משקל
 5. חוסר פעילות גופנית

 טיפול טבעי בסוכרת – הכיצד?

טיפול טבעי בסוכרת, או טיפול נטורופתי בסוכרת מבוגרים בשיטת הטיפול הטבעית במרפאתי "צעדים קטנים לשינוי גדול" כולל מספר מרכיבים שכולם יחד דורשים התמדה לאורך זמן במטרה לאזן  את רמת הסוכר הגבוהה בדם ולמנועת התפתחות מחלות נוספות בעתיד. משקל תקין ואורח חיים בריא ומאוזן יכולים למנוע את התפרצות המחלה, לשפר מצב של טרום סוכרת ולמנוע החמרה אצל מי שנוטל תרופות :

 • ניקוי רעלים מהכבד והגוף – הכבד מוסת את רמת הסוכר בדם ומאחסן סוכר עודף.
 • שיקום מערכת העיכול – חולי סכרת מפתחים קנדידה הפוגעת באיזון פלורת המעיים החשובה לתפקוד מערכות הגוף
 • שינוי תזונתי – תפריט אישי מתאים לאורח חיי המטופל השומר על ערכים תקינים של סוכר, שומנים ולחץ דם.
 • הפחתה במשקל / שמירה על משקל תקין -  המשקל הוא גורם חשוב ביותר בשליטה בסכרת.
 • תוספי תזונה וצמחים – התומכים בהורדת הסוכר, משלימים חסרים תזונתיים, מונעים ספיגת הסוכר לדם, ממתנים תשוקה למתוק ומאזנים רמת הסוכר בדם.
 • פעילות גופנית אירובית יומיומית – מהווה חלק חיוני בשמירה על רמת הסוכר בדם. היא מעבירה את הגלוקוז בדם   לתאי הגוף ללא צורך באינסולין ובכך משתמר האינסולין ויורדת רמת הסוכר הגבוה בדם.
 • הפגת מתחים ולחצים-  הורמוני הדחק המופרשים הפוכים לפעולת האינסולין. הם מוציאים הסוכר מהתאים ומעלים רמתו בדם.
 • שיטות טבעיות להפגת מתחים ושיפור המטבוליזם שיביא לירידת רמת הסוכר בדם כמו: דיקור  אוזן, צמחי מרפא, נשימות, מדיטציה.
טיפול טבעי בסוכרת כולל הרבה סלטים, ויטמינים ומינרלים

טיפול נטורופתי במרפאתי – סוכרת מבוגרים וטרום סכרת

עשרת כללי תזונה מומלצים

1. לאכול ארוחות קטנות כל 3- 4 שעות, 5-6 ארוחות ביום (3 עיקריות ו-2-3 ביניים ) – לא לדלג על אף ארוחה.

שליטה בהפרשת האינסולין, ייצוב רמת סוכר בדם והפחתת הכולסטרול. ייצוב מצב הרוח והגברת אנרגיה. יותר אנרגיה = יותר תנועה = ירידה במשקל. דיכוי הרעב היות ונשמרות רמות סוכר יציבות בדם. לאכול ארוחת בוקר תוך שעה מהקימה. להפסיק לאכול 3 שעות לפני השינה –  ארוחות לילה משבשות את תפקוד מערכת העיכול ויוצרות עומס על הכבד שגם גם ככה "קורס" בגלל עומס רעלים מהמזון ומהאוויר.

2. להחליף מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה במזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך - מזון המכיל פחמימות מורכבות המתפרקות לאט בגוף ומסייע בשליטה ברמת הסוכר בדם יביא תוך שלושה חודשים לירידה ברמת הסוכר . מומלצות : פחמימות מורכבות (עמילן + סיבים מתפרקים לאט) כמו: לחם מלא, ירקות, אורז מלא, קטניות.

3. להקפיד על כמויות - לא לאכול הרבה מדי כדי לא להעמיס בסוכרים ושומנים ולמנוע עליה במשקל. להימנע מאכילת יתר. לאכול עד שובע, ולא יותר מזה. ללעוס את המזון הרבה פעמים – לוקח זמן עד שמרכז השובע במוח משדר שובע.

4. לאכול לאט ובנחת ולא מול גורמים מסיחים (טלוויזיה, עיתון..). דפוסי אכילה מזיקים פוגעים גם בהצלחת הדיאטה. מודעות לאכילה היא שינוי התנהגותי ראשון. מומלץ להעלות על כתב בסוף היום כל מה שאכלנו במהלכו, וכך להפוך לקשובים יותר לגופנו. גם אכילה ברחוב שייכת לדפוס זה.

5. להימנע משומנים רווים וחומצות שומן טרנס – ממזון מהיר, מלח (מעלה רמת סוכר בדם ), אבקות מרק,חטיפים מלוחים, מאפים מעובדים, פיצוחים, שימורים,תבלינים, שמרים, מסוכר מרוכז.

6. להימנע מעישון, אלכוהול.

7. להרבות בסיבים מסיסים – למשל סלט ועלים ירוקים – מונעים את הצורך המיידי באינסולין בדם. אם צריך מליחות רצוי להשתמש במעט מלח ים או מלח עשבים.

8. להמעיט בפחמימות מזוקקות (ריקות) כמו: סוכר לבן, קמח לבן, אורז לבן, לחם לבן, סוכר פירות, דבש, ריבה…

9. להוסיף שמנים צמחיים – שמן זית מכבישה קרה מפחית עליה פתאומית ברמת סוכר. לאכול מזון דל שומן רווי (מהחי) .

10. להרבות במזונות העשירים בחומצות שומן אומגה 3 - כמו זרעי פשתן, דגי ים כמו סלמון נורבגי, מקרל, סרדינים.

טיפול נטורופתי בסוכרת מבוגרים כולל גם תוספי תזונה המותאמים באופן אישי ובינהם

 • פרוביוטיקה- חיידקים ידידותיים המסייעים לעיכול ומשפרים יכולת החיסון של הגוף.  סכרתיים נוטים לסבול מחוסר איזון של פלורת המעיים בגלל הסוכר הגורם להתפשטות קנדידה (פטריית שמר המפרישה רעלנים).
 • קיו-10 – להפחתת רמת הסוכר בדם.
 • ויטמין   B12- תרופות לסכרת גורמות לירידה בספיגת B12 וחומצה פולית.
 • ג'ימננה- לנוטלי תרופות : 1 ביום  להאטת ספיגת סוכר , לשים לב שלא נגרמת היפוגליקמיה, 2 כדורים ביום למי שאינו נוטל  תרופות.
 • כרום פיקולינט 200 מק"ג – רק למי שאינו נוטל תרופות.

לסיכום: טיפול נטורופתי בסוכרת מבוגרים הכולל אורח חיים בריא ומאוזן, ירידה במשקל, שינוי תזונה, הרגלי תזונה בריאים, תוספי תזונה, הגברת פעילות גופנית והפחתת מתחים יקטין את הסיכון להתפרצות המחלה אצל בעלי נטייה תורשתית, ישפר את מצבם של אנשים עם טרום סכרת וימנע את התקדמות המחלה אצל חולי סוכרת הנוטלים תרופות.