איך יורדים במשקל ללא ספורט?

ירידה במשקל ללא ספורט

מגיעים למרפאתי לעיתים אנשים העוסקים בספורט בעצימות גבוהה באופן קבוע, הנמצאים בעודף משקל ואינם מבינים למה?

לעומתם, אנשים שאינם עוסקים בספורט מצליחים לרדת במשקל. נשאלת השאלה: האם חייבים לעסוק בספורט כדי לרדת במשקל, איך יורדים במשקל ללא ספורט?. התשובה היא שניתן לרדת במשקל ללא ספורט בעזרת שינוי תזונה, הרגלי אכילה, שילוב תוספי תזונה וכלים להפחתת מתחים. אולם, מומלץ לשלב פעילות גופנית מתונה בתהליך השינוי כחלק מאורח החיים.

חשיבות הפעילות הגופנית

פעילות גופנית מתונה חשובה לבריאות מיטבית ולשמירה על אורח חיים בריא. הוכח מחקרית שאנשים שעסקו בפעילות גופנית מתונה בזמן הירידה במשקל והמשיכו גם לאחר שהגיעו למשקל המטרה, הצליחו לשמור על הישגי הירידה במשקל לאורך זמן.

פעילות גופנית לאורך זמן תורמת גם לשיפור הבריאות למשל: העלאת כולסטרול טוב, הפחתת כולסטרול רע, הפחתת סוכר בדם, הפחתת יתר לחץ דם, שיפור סיבולת לב-ריאה, עיצוב הגוף, חיזוק השרירים והעלאת רמת אנדורפינים ושיפור מצב הרוח.

הליכה

מומלץ להתחיל בפעילות גופנית מתונה

ישנו הבדל בין פעילות גופנית מתונה לפעילות גופנית בעצימות גבוהה למי שלא עסק בפעילות גופנית לפניכן. פעילות גופנית מאומצת מדי ותזונה לא מתאימה בתחילת תהליך הירידה במשקל עלולה לגרום לרעב גדול והתייבשות בגלל אובדן מים ונוזלים. אכילה ללא גבולות, בולמוסית מוגזמת ולא מתוכננת לאחר ספורט בגלל רעב או בגלל הצורך בפיצוי תגרום לאכילה מזיקה של קלוריות רבות מידי.

בסך הכל תכנסנה יותר קלוריות לגוף ממה שנשרפו בספורט. התוצאה תהיה עלייה במשקל למרות הפעילות הגופנית. פעילות גופנית מאומצת גורמת גם לצמא. מי שלא רגיל לשתות יחוש רעב שיתורגם לרעב ויגרום לאכילת יתר של פחמימות ריקות ומתוקים (קיימת נטייה לבלבל בין תחושת רעב לצמא). הגוף יספח גם נוזלים, יתנפח ותהייה עלייה במשקל מאחר ועל כל גרם פחמימה הגוף סופח עוד 3 סמ"ק נוזלים. שוב התוצאה תהיה עלייה במשקל.

מהי פעילות גופנית מתונה?

למי שלא עשה פעילות גופנית, מומלץ בתחילת התהליך לבחור בפעילות גופנית כמו הליכה מתונה בהתאם לכושר והיכולת האישית שלו. משך הפעילות לא יותר מ- 30-40 דקות. עם הזמן הכושר הגופני יעלה וכך גם העצימות ומשך ההליכה.

פעילות גופנית גורמת להרגשה הטובה, לחיטוב ויציבה נכונה. מומלץ לשלב הליכה מתונה בסדר היום הרגיל. פעילות פיזית מתונה גם בכמויות קטנות מצטברות משפיעה לטובה. ניתן ללכת 40 דקות ביום בבת אחת או 4 פעמים ביום  10 דקות וכדומה. מומלץ לשלב גם עלייה במדרגות, טיול עם הילד או הכלב וכדומה. מה שחשוב לתהליך הירידה במשקל הוא ההתמדה, העלאת משך הפעילות הגופנית לאורך זמן ולא עצימותה.