טיפול טבעי בנשירת שיער

נשירת שיער

נשירת שיער היא תופעה נפוצה. יש להבדיל בין נשירת שיער אצל גברים שהגורם לה בדרך כלל תורשתי לבין נשירת שיער אצל נשים שהגורמים לה רבים. גם אצל נשים יכול להיווצר שיער דליל עקב עודף הורמונים גבריים ומחסור באסטרוגן. לשיער מחזורי צמיחה ולעתים ישנן תקופות של נשירה שנראית חזקה יותר מהרגיל, אולם זה חלק מהתהליך הטבעי של שלבי צמיחת השיער.

נשירה תתרחש כאשר שורש השערה אינו מקבל את ההזנה לה הוא זקוק מסיבות שונות והשערה נושרת. הנשירה יכולה להיות ברמות שונות ובמקומות שונים בקרקפת.

מהם הגורמים לנשירת שיער?

 1. תורשה
 2. חוסר איזון הורמונלי בגלל תת פעילות בלוטת התריס, הריון, גיל מעבר
 3. מחסור במרכיבים תזונתיים-ויטמינים, מינרלים, חומצות אמינו.
 4. רמות לחץ (סטרס) גבוהות
 5. מחוסר שינה כרוני
 6. מבעיה בזרימת הדם בקרקפת ולקרקפת
 7. מחלות כרוניות כמו סכרת, שומנים, מחלות לב ועוד
 8. אנמיה
 9. רעלים בגוף
 10. עישון הפוגע בזרימת הדם בגוף
 11. בעיה בעור הקרקפת
 12. תרופות : קומדין, כימותרפיה

טיפול טבעי בנשירת שיער במרפאתי בשיטת "צעדים קטנים לשינוי גדול"

הגורמים לנשירת שיער הם רבים והטיפול הנטורופתי בשיטת הטיפול במרפאתי "צעדים קטנים לשינוי גדול" יהיה בהתאם לגורם. לאחר תשאול והבנה מהו הגורם לנשירה  נרכיב תוכנית אישית. חשוב להביא לטיפול בדיקות דם עדכניות (ברזל, חומצה פולית, בלוטת תריס). הטיפול הטבעי יכלול תמיד ניקוי רעלים, שיפור תזונה והרגלי אכילה, השלמת חוסרים תזונתיים, טכניקות הרגעה, דיקור אוזן ושילוב פעילות גופנית.

טיפול טבעי בנשירת שיער
 1. ניקוי כבד מרעלים - לשיפור תיפקודו וזרימת הדם. דם שאינו נקי הוא סמיך ואינו מגיע לשורשי השיער. צורת הניקוי מותאמת אישית לאופיו ואורח חייו של כל אחד. ניקוי הכבד יעשה בעזרת שתייה מרובה של מים עם לימון ותה צמחים.
 1. תזונה טיפולית חשוב להשלים מחסור בויטמינים ומינרלים בעזרת תזונה ותוספים. חשוב לשפר הרגלי אכילה. חשוב לאכול מספיק חלבונים. השיער דורש הרבה אבץ וסיליקה. במזון ניתן למצוא סיליקה בשיבולת שועל וקליפות. אבץ נמצא באגוזים, נבט חיטה, גרעיני דלעת וחמניה ובדגים.
 1. איזון הורמונלי במידה וקיימת בעייה, באמצעות צמחי מרפא המפחיתים גם מתח וחרדה כמו קמומיל, מליסה, פסיפלורה ועוד.
 1. חסרים תזונתיים - אם בבדיקות הדם יש מחסורים כמו אנמיה או חסרים תזונתיים אחרים בגלל ספיגה לקויה או מחלות מערכת העיכול, הטיפול יתמקד בשיקום מערכת העיכול.
 1. סירקולציה לא טובה של דם לקרקפת ניתן להשתמש בשמנים ארומתיים לעיסוי הקרקפת ושיפור זרימת הדם כמו רוזמרין, ספורט, דיקור או צמחי מרפא.
 1. מצוקה נפשית, מתח ודיכאון השלמת מחסורים תזונתיים וצמחי מרפא, דיקור אוזן, מדיטציה, טכניקות נשימה והרפיה, דמיון מודרך ועוד.
 1. שילוב פעילות גופנית מתונה או נימרצת - דם מוזרם לכל מקום אפשרי בגוף. שורשי השיער מקבלים הזנה מכלי הדם הקטנים. משתפר מצב הרוח, הרגעה, איזון מערכת העצבים.
 1. השלמת שעות שינה - חוסר שינה הוא סיבה לבעיות פיזיולוגיות. לרובנו נטייה להמעיט בערכה של שינה בריאה. שנת לילה של 7-8 שעות יכולה לעשות פלאים למצב הרוח שלנו, לרמות האנרגיה שלנו וגם לאופן בו העור והשיער נראים.

לסיכום: נשירת שיער הוא תופעה נפוצה וטיפול נטורופתי מטפל בגורמים לנשירה. טיפול נטורופתי בנשירת שיער ניתן לביצוע לאחר אבחון הגורם לנשירה וטיפול טבעי בתזונה, תוספים, הפחתת מתחים ושילוב פעילות גופנית – כל אלו יביאו לשיפור משמעותי ביותר.

 

.