טיפול טבעי בהרפס

הרפס

הרפס סימפלקס (HERPES SIMPLEX) הוא זיהום ויראלי חוזר של העור או של הקרומים הריריים בגוף, המאופיין בהופעת מקבץ שלפוחיות קטנות מלאות בנוזל או מודלקות.

קיימים שני זנים של וירוס הרפס סימפלקס:

 • Herpes simplex virus type 1 (HSV-1) השכיח ביותר, מועבר דרך רוק. בדרך כלל מתבטא בהופעת שלפוחיות על השפתיים, בתוך הפה ועל הפנים.
 • Herpes simplex virus type 2 (HSV-2) מועבר במגע מיני. התפרצות זיהום ההרפס בלידה מסוכן לוולד, העובר בתעלת הלידה ולכן חשוף להדבקה

גורמים : ההדבקה מתרחשת בעקבות מגע עם הרקמה החולה. אחרי הדבקה ראשונה, הוירוס נשאר רדום ומתפרץ בעקבות :

 • ירידה בפעילות המערכת החיסונית
 • טראומה, מתח (נפשי או פיזי)
 • מחזור חודשי
 • חשיפה מרובה לשמש.

זיהומים כרוניים של הרפס סימפלקס יופיעו באנשים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת

מהם התסמינים למערכת חיסון חלשה?

 1. שלפוחיות מלאות בנוזל.
 2. ייתכנו כיבים.
 3. שלפוחיות חום.
 4. חום.
 5. בלוטות לימפה מוגדלות בצוואר או במפשעה.

טיפול טבעי בהרפס במרפאתי בשיטת "צעדים קטנים לשינוי גדול" הוא טיפול רב מערכתי הכולל שינוי תזונה והרגלי אכילה, גמילה מהתמכרות למתוק ופחמימות פשוטות, מזון שמן, מתועש, מעובד, הפחתת מתחים ולחצים בשיטות שונות ושילוב פעילות גופנית מתונה מספר פעמים בשבוע.

טיפול טבעי בהרפס- מרק ירקות כתומים

טיפול טבעי מניעתי בהרפס על ידי  חיזוק מערכת החיסון

– שינוי תזונה והרגלי אכילה – לצרוך מזון בריא : ירקות ופרות, דגנים מלאים, קטניות, אגוזים וזרעים
– להפחית צריכת סוכרים מזוקקים, קמח לבן , שומנים ושמנים, מזון מתועש כימיקלים (חומרי טעם וריח,   חומרים משמרים, צבעי מאכל) ומזון מן החי.
– לשתות הרבה מים, להוסיף לימון ולהימנע משתיית קפה, תה, משקאות מומתקים, מיצים וכו'.
– לעסוק בפעילות גופנית באופן קבוע, גם מתונה מספר פעמים בשבוע
– להפחית מתחים בעזרת צמחי מרפא מרגיעים והמחזקים את מערכת החיסון, דמיון מודרך, מדיטציה וכדומה.

מהו טיפול טבעי בהרפס בזמן התקף?

מחקרים הראו כי וירוס ההרפס זקוק לחומצה אמינית ארגנין כדי להתרבות ואילו חומצה אמינית ליזין מונעת את התרבותו.  לקיחה של תוסף חומצה אמינית ליזין בזמן התקף תקצר את ההתקף ותקל על הסימפטומים.

בזמן התקף מומלץ לצרוך : מזונות עשירים בליזין: מרק כתום ( דלעת, בטטה, גזר, עדשים) קטניות, כוסמת, גרעיני דלעת, פיסטוק חלבי, דגים, ירקות ופירות, ולהימנע:  ממזונות עשירים בארגנין, כגון, שוקולד, קוקוס, ז`לטין, שבולת שועל, אפונה, חיטה, בוטנים, סויה ונבט חיטה.

מיד כשהעקצוצים מתחילים מומלץ למרוח שמן אתרי במקום של : שמן עץ התה, שמן אקליפטוס ושמן לבנדר – 2 טיפות מכל אחד.

המלצות לטיפול מונע ובזמן התקף בעזרת תוספי תזונה -מומלץ לשלב תוספי תזונה על פי הצורך בהנחיית מטפל מוסמך הממליץ לפי הצורך.

ל-ליזין  500 מ"ג L- Lysine  – מחקרים מראים כי חומצת האמינו ל-ליזין הניתנת כתוסף תזונה יכולה לזרז החלמה של זיהומי הרפס ולמנוע את הישנותם. יתרונותיה של הל-ליזין נובעים בעיקר מיכולתה לסתור את פעולת הארגינין, אשר בהיעדר ל-ליזין, גורמת לזירוז התפתחות ההרפס. לחומצה אמינית זו אף תכונות אנטי-ויראליות. מחקרים הוכיחו כי נטילתה ושמירה על תזונה דלת ארגינין מפחיתות את תדירות התפרצות הווירוס ומקטינות את משך ההתפרצות ואת חומרתה. מומלצת נטילת התוסף באופן שוטף והגברת מינון בזמן התקף.

ויטמין C -  לויטמין זה השפעה מוכחת בהגברת פעילות מערכת החיסון בכלל ונגד זיהומים ויראליים בפרט. מומלצת נטילת התוסף באופן שוטף והגברת מינון בזמן התקף

אונה דה גאטו - קומפלקס צמחי מרפא ייעודי לתמיכה במערכת החיסון, אשר משלב צמחי מרפא המסייעים בהגברת תנגודת הגוף למחלות ובהגנה מפני זיהומים. לצמחי המרפא פעילות אנטי-ויראלית מוכחת והם יעילים בטיפול בהתפרצויות של נגיף ההרפס ולתמיכה כללית במערכת החיסון, היכולה למנוע את התפרצות המחלה. מומלצת נטילת התוסף באופן שוטף והגברת מינון בזמן התקף.

אבץ פיקולינאט  Zinc Picolinateהאבץ נחוץ לתפקוד תקין של מערכת החיסון ולמניעת זיהומים, מזרז ריפוי של פצעים ושומר על בריאות העור. במחקרים קליניים הוכח כי אבץ מעכב ביעילות את שכפולו ואת התרבותו של נגיף ההרפס, זאת נוסף ליכולתו לעודד תגובה חיסונית תאית. הנחיות: טבלית אחת ביום, לפני השינה.

מולטי ויטמין-מינרל  – מינונים עשירים מאוד של ויטמינים ומינרלים; כוללת שילוב מיוחד של נוגדי חמצון וקומפלקס של ויטמינֵי B המסייעים בטיהור הדם והנחוצים לחידוש תאי העור ולשמירה על עור בריא. כמו כן, הפורמולה מכילה מינון גבוה של בטא קרוטן, המעודד את פעילותה התקינה של מערכת החיסון, מעכב את התרבות הווירוס ומסוגל לעורר פעילות אנטי-ויראלית של תאי דם לבנים.

לסיכום: במצב של התקף ולמי שהוירוס מצוי בו באופן רדום מומלץ טיפול טבעי בהרפס. הטיפול במרפאתי הוא טיפול רב מערכתי בגוף-נפש הכולל שינוי תזונה והרגלי אכילה, גמילה מהתמכרות ושיפור התזונה, הפחתת מתחים ולחצים ושילוב פעילות גופנית מתונה מספר פעמים בשבוע.